Enerji Santralleri (Termik, Güneş, Rüzgar, Hidroelektrik, Nükleer) Çözümleri

  • Anasayfa
  • Enerji Santralleri (Termik, Güneş, Rüzgar, Hidroelektrik, Nükleer) Çözümleri
Hizmetler
Bize Ulaşın
Broşürler

Enerji Santrali (Termik, Güneş, Enerji, Rüzgar)

Santral (termik, güneş enerjisi, rüzgar) Rüzgardaki hareket enerjisinin önce mekanik enerjiye daha sonra elektrik enerjisine dönüştürüldüğü sistemdir. Rüzgar enerjisinin doğaya hiçbir zararı olmadığı sonsuz ve temiz bir enerji kaynağıdır. Rüzgar enerjisi güneşin doğuşuyla başlar. Gece boyunca oluşan soğuk hava tabakasının yere yakın kısımları güneş ışınları ile ısınmaya başlayacaktır.

Rüzgar Enerjisi Nedir?

Rüzgar enerjisi, güneş ışınının yer yüzeylerini farklı açılarda ısıtmasından kaynaklanmaktadır. Zemin yüzeylerinin farklı açılarda ısıtılması, havanın sıcaklığının yanı sıra nem ve basıncının da farklı olması ve bu farklı basınç havanın hareketine neden olur. Rüzgar enerjisi, elektrik üretmek için rüzgar platformlarını, mekanik enerji üretmek için yel değirmenlerini veya kuyuları pompalamak için rüzgar pompalarını veya gemileri hareket ettirmek için yelkenleri kullanır.
Santral (termik, güneş enerjisi, rüzgar) Rüzgar enerjisi günümüz koşullarında dünyanın elektrik ihtiyacının %2’sini karşılamaktadır. Diğer elektrik üretim teknikleriyle karşılaştırıldığında, rüzgar türbini teknolojisinin çevreye daha az zararlı etkisi vardır. Karada kurulu rüzgar santralleri kapsamında tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Ayrıca rüzgar santralleri, fosil kaynaklı santraller gibi herhangi bir soğutma suyuna ihtiyaç duymazlar.

  • Yüksek Kaliteli Sistemler
  • Hızlı İnşaat
  • Tecrübeli Ekip

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş enerjisi teknolojileri doğrudan güneş ışınlarını toplar ve bu ışınlarda ısı veya elektrik üretimi sağlar. Bu enerjilerin kaynağı, güneş yüzeyindeki hidrojenin helyuma dönüşmesiyle meydana gelen füzyon reaksiyonlarından oluşur. Dünya atmosferinin dışında, güneş enerjisi aşağı yukarı sabittir. Güneşten gelen Dünya’daki enerjinin en büyük özelliği sınırsız olmasıdır. Güneş enerjisi ışık, ısı ve elektrik olarak değerlendirilmektedir. Fotovoltaik (PV) sistemler, güneş enerjisini doğrudan elektriğe dönüştürür ve cihazlara, bina çatılarına ve arabalara yerleştirilebilir. Monofokal güneş enerjisi santralleri güneş ışınımlarına göre mercek ve ayna mekanizmaları ile küçük bir alanı yansıtma prensibine dayanmaktadır. Bu küçük alanda odaklanan enerji, su ısıtma veya elektrik veya buhar türbini aracılığıyla ısı üretimi için de kullanılabilir. Ülkemizde sıklıkla kullanılan güneş enerjisi termal kollektörleri daha çok su ısıtıcıları için kullanılmaktadır. Güneş enerjisi ülkemiz gibi bol güneş alan ülkelerde çok önemli bir enerji alternatifidir. Bu teknolojiler özellikle kırsal alanlarda şebeke dışı elektrik üretiminde kullanılmaktadır. Bu teknolojinin tek dezavantajı geceleri üretilememesidir.