Hakkımızda

Hakkımızda

Silo Kayar Kalıp Çözümlerinde 26 Yıllık Tecrübe

1996 yılında büyük bir heyecan ve gerçek bir vizyonla başladığımız serüvenimize 2017 yılında kendimizi güncelleyerek geliştirdiğimiz RAYF TEKNİK İş Makinaları Limited Şirketini kurarak devam ettik. Gelişen metal işleme teknolojileri, inşaat sektörü, makine,

Bu süreçte hızla değişen beklentilere ve çağın gerçeklerine hitap eden birçok projeye cevap verecek inovasyonu hayata geçirdik. Santrallerde birçok iyileştirici revizyonlar yaptık, santrallerin daha verimli çalışması için Ar-Ge çalışmaları yaptık. Ar-Ge çalışmalarımıza elektromanyetik enerji ile elektrik üretimi,

Rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi, alternatörler, bu üretimlerin yerlileştirilmesi, toprak zenginleştirme makineleri gibi birçok yapıcı projeye devam ettik. Bu süreçte birçok uzun ömürlü, kullanışlı, yüksek teknolojili çelik yapıları da hayata geçirdik.

Dünya üretiminde büyük yer tuttuğumuz SÜRME KALIP,

Kısaca silo ve baca yapımında kullanılan bir inşaat teknolojisidir. Kayar kalıp teknolojisinde yenilikler yaratarak, uzun yıllardır değişmeden kullanılan kayar kalıp teknolojisine imzamızı attık. Kayar kalıp teknolojisinde iş sağlığı ve güvenliği başta olmak üzere kalıp takma ve sökme sürelerinin kısaltılması,

Kalıbın uygulanması (çizilmesi) sırasında yaşanan sorunları en aza indiren birçok yapıcı revizyonla hem kendimizi hem de ürettiğimiz kalıpları geliştirdik. Kayar kalıp üretimini başarıyla gerçekleştiren ülkemizdeki ender kuruluşlardan biri olmayı başardık. Ülkemizi bu alanda dışa bağımlılıktan kurtararak çimento fabrikaları, cam sanayi, enerji santralleri,

Alüminyum fabrikaları gibi silo veya baca ihtiyacı olan birçok kuruluşa çözüm ortağı olmayı başardık.

CONTACT

Rayf Teknik

Silo Kayar Kalıp için Rayf Teknik'ten destek alın

Profesyonel Danışmanlar

Profesyonel ekiplerimiz ile istediğiniz yardıma en doğru sonuçları verir.

Dijital Geri Bildirim Sistemi

Çağrı merkezimizi aramadan bize e-posta ile ulaşın.

about-us

Silo Kayar Kalıp nasıl yapılır?

Sıkça Sorulan Sorular

SSS: Silo Kayar Kalıp

Rayf Teknik olarak Kayar Kalıp, Makine ve Çelik Konstrüksiyonun tüm alanlarında aktif olarak faaliyet gösteriyor musunuz?

Evet, Rayf Teknik olarak 3 alanda da faaliyet göstermekteyiz. Yukarıdaki referanslar sekmesinden her alandaki referanslarımızı ayrı ayrı görebilir ve uzman ekiplerimizle bugüne kadar yaptığımız çalışmaları inceleyebilirsiniz.

Kayar kalıp sistemi nedir?

Silo Kayar Kalıp, silo ve baca yapımında kullanılan bir inşaat teknolojisidir. Genellikle betonarme perde yoğunluğu yüksek olan yüksek yapılarda kullanılır. Yüksek yapıların kısa sürede inşa edilmesini sağlar ve sürekli beton dökümü gereken yerlerde kullanılır. Bu sayede perdelerde soğuk derz oluşmaz.
Sistemin doğru uygulanabilmesi için 24 saatlik çalışma programının son derece iyi planlanması gerekmektedir. Silindirik ve prizmatik yapılarda kalıp sadece dikey hareket ederken gerektiğinde içe ve/veya kısmen dışa doğru eğilebilir. Kayar kalıp sistemi kare, dikdörtgen, silindirik ve hiperbolik yapılarda da kullanılabilmektedir.
Kayar kalıba bu adın verilmesinin sebebi aslında kayması değildir. Küçük ama sürekli artışlar, modelin daha uzun bir süre boyunca değiştiği izlenimini veriyor. Kayar kalıp sistemi, kalıpların sürekli olarak hidrolik ekipmanlarla yükseltildiği bir sistemdir. Bu sayede betonun priz süresine bağlı olarak 150-
300 mm'ye kadar yükseltilebilir. Bu süreçte beton çok kısa sürede kendi kendini taşıyabilecek hale gelir. Proje detaylarına ve hava şartlarına bağlı olarak betonda priz geciktirici veya priz hızlandırıcı kullanılarak uzmanlar tarafından kalıp üzerindeki denge ve priz durumu takip edilir.

Kayar kalıp ile tırmanır kalıp arasındaki fark nedir?

Kayar kalıp sisteminde kalıp temel üzerine bir kez kurulur, beton priz aldıkça hidrolik olarak yükselmeye devam eder ve yapının inşaatı tamamlanana kadar demonte edilmez. Bu sayede bu sistemde soğuk derz kesinlikle oluşmaz. Tırmanır kalıpta temel üzerine kalıp monte edilir, ilk beton dökülmeden ankrajlar kalıp içinde bırakılır.
Beton tamamen donduktan sonra kalıp sökülür ve beton içerisinde kalan ankrajlar sayesinde kalıp tekrar donan beton üzerine kurulur. Ancak böyle bir uygulamada konstrüksiyonun yüksekliği arttıkça kalıp sökme ve montaj sırasında vinç kullanımı ortaya çıkmaktadır. Bu durum iş sağlığı ve güvenliği açısından tehdit oluşturmaktadır.
Ayrıca silo, baca gibi yuvarlak yapılarda betonda soğuk derz oluşumundan dolayı bu sistemin kullanılması oldukça zahmetlidir. Genelde eliptik, yuvarlak veya silindirik yapılar yerine çok yüksek olmayan düz perdeli yapılarda bu sistem tercih edilmektedir.

Kayar kalıp sisteminin en önemli avantajları nelerdir?

En önemli avantajı ise kayar kalıp sistemi kullanılan yapıların yüksek hızda tamamlanabilmesidir. Örneğin 30 metre çapında ve 60 metre yüksekliğinde bir betonarme siloyu geleneksel yöntemlerle inşa etmek 12 ay sürerken, kayar kalıp sistemi ile tüm inşaat sadece 2 ayda tamamlanabilmektedir.
Bu da yaklaşık 6 kat zaman tasarrufu anlamına geliyor.

Kayar kalıp sisteminin bir diğer önemli avantajı da bu sistemin kullanıldığı yapıların betonlarında doğru derz olmamasıdır. Böylece rijit bir yapı oluşur.
Bu, binada betondan dolayı zayıf bir alan olmayacağı ve bina üzerindeki tüm yüklerin eşit olarak dağılacağı anlamına gelir.

Kayar kalıp sistemi nerelerde kullanılır?

- Çimento ve klinker siloları
- Kırmataş ve kireç siloları
- Tahıl siloları
- Cam silolar
- Köprü ayakları ve viyadükler
- Sanayi bacaları
- Kontrol ve TV verici kuleleri
- gözetleme kuleleri
- Atık su depoları
- Baraj su alma yapıları
- Denge milleri
- Baraj baca kaplama konstrüksiyonları
- Havalandırma baca kaplamaları
- Çimento, kağıt, yem,
yem katkı maddeleri, şeker, cam, yağ üretimi, bakır ve altın madenleri gibi birçok farklı endüstriyel tesisin üretim ve depolama alanları.