Fabrika Bacası Çözümleri

  • Anasayfa
  • Fabrika Bacası Yapımı Çözümleri ve Sistemleri
Hizmetler
Bize Ulaşın
Katalog Katalog

Fabrika Bacası Nedir?

Fabrika için beton baca sistemleri, üretim tesislerinin şartlarına ve ihtiyaçlarına göre tasarlanmış baca sistemleridir. Standart bacalara göre beton bacalar, fabrikanın ürettiği veya işlediği ürünün neden olduğu ısı ve gaz çıkışları belirlenerek, fabrikanın bulunduğu bölgenin coğrafi iklim koşulları planlandıktan sonra yapılır. Fabrikalarda ısı üretimi sonucu oluşan atık gazların doğaya zarar vermeyecek şekilde salınımını sağlayan, gazların sirkülasyon hızını ihtiyaçlar doğrultusunda ayarlayan yapılardır. Fabrika için beton baca sistemlerinin dural analizi, bacaların konstrüksiyonel tasarımları ve üretim süreçleri sanıldığı kadar kolay değildir.

Fabrika için Beton Baca Nasıl Yaparız?

Fabrika için beton baca sistemlerinin yapım ve montaj aşamasında dış etkenlerin dikkate alınması çok önemlidir. Bacaların istatistiksel analizi, olası bir depremin etkisi, bacaya etki edecek rüzgarın yükü ve iş güvenliğine uygun şekilde fiziksel hesapları ve testleri sonrasında bacaya uygun montaj parça ve malzemeleri seçilmelidir. Seçilen bu malzemeler yüksek sıcaklıklara ve korozyona dayanıklı olmalıdır. Fabrika için beton baca sistemlerinin imalatı ve montajında ​​belli standartlar vardır. Bacaların kullanıldığı tesislerin çeşitliliğinden dolayı çok farklı baca türleri ortaya çıkmıştır.

  • Yüksek Kaliteli Sistemler
  • Hızlı İnşaat
  • Tecrübeli Ekip

Beton Baca Sistemleri Hakkında Daha Fazlası

Planlama aşamasından sonra fabrika için beton baca tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bacadaki hava yoğunluğunun atmosferdeki yoğunluktan az olmasıdır. Bunun uygun koşullarda gerçekleşebilmesi için baca içi sıcaklığın dış ortam sıcaklığından çok daha yüksek olması gerekir. Hedeflenen amaç doğrultusunda bacadaki sıcaklığın soğuk havaya doğru salınması sağlanır. Bu nedenle özellikle beton baca çalışmaları sırasında sıcaklık çok yüksek olduğu için fabrika için doğru malzeme ve malzemenin kullanılması çok önemlidir. Ayrıca, hesaplamaların dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Fabrika bacalarının daha verimli çalışabilmesi için dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır.
 
Bunlar;
 
Fabrika için uygun beton baca hesap raporlarının oluşturulması
İyi bir analizden sonra bacaların konstrüksiyon projelerinin oluşturulması
Baca ve çevresi farklı sıcaklıklara sahiptir.
Bacalarda iyi yalıtılmış ve sızdırmaz
Baca bulunduğu iklime uygun yapıdadır.
Bağlantı sistemlerine uygun montaj
Dayanıklılık için sağlam ve doğru malzeme kullanımı.